Najczęstsze awarie klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja słabo działa, wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach i wcale nie ochładza powietrza w samochodzie tak, jakbyśmy tego chcieli? Zapewne zaistniał jakiś problem, który należy jak najszybciej naprawić w profesjonalnym serwisie samochodowym.

Każdy kierowca zapewne przyzna, że sprawnie działająca klimatyzacja zdecydowanie podnosi komfort jazdy; sprawia, że nawet podczas podróży w upalne dni nie czujemy się zmęczeni, lepiej koncentrujemy się na drodze i mamy szybszy czas reakcji. Dzięki temu podnosi się również poziom naszego bezpieczeństwa. Z tego też powodu powinniśmy dbać o system klimatyzacyjny, odpowiednio go użytkując i konserwują. Raz do roku należy również wykonać przegląd klimatyzacji samochodowej.

Usterki klimatyzacji samochodowej

Do usterek klimatyzacji bardzo często dochodzi w filtrze kabinowym. O filtr kabinowy powinien dbać przede wszystkim posiadacz pojazdu. Należy go regularnie wymieniać co kilka lub kilkanaście miesięcy. Do objawów zużycia tego elementu zaliczamy słabą wydajność nawiewów, przykry zapach wydobywający się z kratek powietrza oraz częste parowanie wnętrza samochodu. Wśród filtrów kabinowych wyróżniamy zwykłe, przeciwpyłkowe i węglowe, które eliminują nieprzyjemne zapachy z zewnątrz.

 

Bardzo często dochodzi do usterek kompresora. Przyczyny awarii mogą być samoistne lub też wynikać z pracy „na sucho”. Warto zadbać o to, by płyn chłodniczy w układzie klimatyzacji zawierał olej smarujący kompresor. Jeśli klimatyzacja nie jest używana przez dłuższy czas, czyli np. przez okres zimowy, znajdujący się w układzie płyn i olej mogą się rozwarstwiać, co prowadzi do nieuchronnych usterek w kompresorze. A wymiana tego elementu jest dosyć droga. Oczywiście wiele urządzeń służących do automatycznej obsługi układu klimatyzacji uzupełnia czynnik chłodzący, jednak nie dodaje oleju. O to musimy zadbać sami. Dlatego bardzo ważne jest dokonywanie regularnych przeglądów pojazdu właśnie pod kątem klimatyzacji, najlepiej w renomowanych, sprawdzonych serwisach samochodowych.