Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja samochodowa to z całą pewnością jedno z najczęściej docenianych udogodnień motoryzacyjnych, szczególnie podczas letnich, upalnych miesięcy. Niestety zaniedbany układ klimatyzacyjny może prowadzić do poważnych usterek, a nawet szkodzić zdrowiu.

Współcześnie klimatyzacja stała się standardem w pojazdach. Mało kto wyobraża sobie podróż samochodem pozbawionym tego systemu. Wpływa ona na komfort podróżowania, a także na żywotność poszczególnych elementów wykończenia auta.

System klimatyzacyjny wykorzystuje standardowe procesy fizyczne. Specjalny czynnik chłodzący krąży w zamkniętym układzie, gdzie jest naprzemiennie sprężany i rozprężany. W ten sposób dochodzi do zmiany jego temperatury, a równocześnie stanu skupienia. Przepływające przez parownik powietrze zostaje znacząco schłodzone, a następnie poprzez nawiew dostarczane do kabiny pojazdu.

Skąd biorą się grzyby, roztocza i bakterie w klimatyzacji samochodowej?

Kluczowy element każdej klimatyzacji, czyli parownik, nieustannie pracuje, schładzając nagrzewające się powietrze. Działa w warunkach stałego zawilgocenia, dlatego też jest bardzo podatny na rozwój grzybów, roztoczy i bakterii. Powietrze, które przedostaje się wprost na kierowcę i najbliżej siedzących pasażerów, może być mocno zanieczyszczone. Szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje wdychane wraz z powietrzem w samochodzie mogą powodować choroby, złe samopoczucie, a także poważne reakcje alergiczne. Dodatkowo zagrzybiona klimatyzacja zmniejsza komfort podróżowania, ponieważ emituje nieprzyjemny zapach do wnętrza kabiny.

Z tego też powodu klimatyzacja samochodowa powinna podlegać regularnym przeglądom, przynajmniej raz do roku. Przeglądy klimatyzacji należy wykonywać w profesjonalnym serwisie samochodowym, który specjalizuje się w tej dziedzinie.

 

Z powodu stosunkowo częstych problemów związanych z rozwojem drobnoustrojów w systemie klimatyzacyjnym, jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów podczas wizyt u mechanika jest właśnie odgrzybianie. Wykonuje się je na wiele sposobów w zależności od stopnia zanieczyszczenia parownika. Standardowym zabiegiem jest rozpylenie specjalnej pianki, która dezynfekuje klimatyzację. Kolejna metoda polega na usuwaniu drobnoustrojów za pomocą ozonowania wnętrza pojazdu. W samochodzie rozpylony zostaje ozon, który natychmiast wchodzi w reakcję ze wszystkimi drobnoustrojami, utlenia je i prowadzi do rozkładu. Trzeci sposób polega na wykorzystaniu urządzenia emitującego ultradźwięki, które rozbija strukturę preparatu czyszczącego, nadając mu postać mgły. Środek w tej postaci oddziałuje na dużą powierzchnię, czyszcząc zarówno klimatyzację, jak i całe wnętrze pojazdu.