Automatyczne skrzynie biegów

Nawet dziś, automatyczne skrzynie biegów nie są w Polsce aż tak popularne, jak na zachodzie. Przypomnijmy – automatyczne przekładnie z powodzeniem stosowane były w amerykańskich samochodach już 60 lat temu! Niektóre modele automatycznych skrzyń, jak na przykład skrzynie Hydramatic wyprodukowane przez General Motors, swój chrzest bojowy przechodziły już w czasie drugiej wojny światowej. Myślisz, że montowano je w Jeepach? Nic bardziej mylnego, wykorzystywane były w czołgach! Technologię tę rozwijano przez lata, poprawiając przy tym płynność jazdy, zmniejszając spalanie paliwa, a także optymalizując przełożenie w stosunku do obrotów silnika.

Naprawa automatycznej skrzyni biegów

Pomyśl, jeśli automatyczne skrzynie biegów potrafiły przekazać napęd w ważącym nawet 19 ton czołgu, przez lata były wykorzystywane w pickupach używanych przez amerykańskich farmerów poruszających się po najbardziej podłych drogach El Paso, a także stosowane są w ponad tysiąckonnych dragsterach, to dlaczego miałyby nie wytrzymać zwykłej, codziennej jazdy w Opolu?

Niektórzy uważają, że automatyczne skrzynie biegów są mniej wytrzymałe od manualnych. Ich skrócona żywotność zwykle była efektem nieprawidłowego serwisowania. Samochód wyposażony w zadbaną automatyczną skrzynię biegów osiągnie takie same przebiegi, jak jego odpowiednik ze skrzynią manualną. W czasie, gdy na zachodzie wiele serwisów dokładnie rozpracowało działanie niemal każdej skrzyni biegów, u nas, za żelazną kurtyną, była to rzecz niespotykana. Dopiero po upadku komuny i zwiększeniu importu samochodów zachodnich do kraju, w świadomości pojawiło się coś takiego, jak „automatyczna przekładnia”. Nasi mechanicy mieli mniej czasu na rozpracowanie wszystkich niuansów i detali, co nieraz fatalnie skutkowało. W Bus-Service Euromaster nie ma miejsca na eksperymenty. Naszą załogę tworzą specjaliści, którzy wiedzą, jak obchodzić się z automatyczną skrzynią biegów. Naprawiamy wszystkie przekładnie, manualne też! Aby przywrócić skrzyni dawną kondycję, czasem wystarczy przeprowadzić wymianę oleju.