Zawieszenie

Serwis zawieszenia w Opolu

Stabilność jazdy samochodu, zachowanie w różnych warunkach drogowych, a także komfort jazdy związane są z zawieszeniem pojazdu. Pamiętaj, stan zawieszenia wpływa na Twoje bezpieczeństwo. Poza tym, chyba każdy z nas szanuje swoje pieniądze. Jazda z poluzowanymi lub zużytymi sworzniami, drążkami, wahaczami, przegubami lub amortyzatorami wpływa na żywotność opon i innych elementów układu zawieszenia. Praca jednego elementu bezpośrednio wpływa na pracę sąsiedniego. Upraszając – im szybciej wymienisz pukający sworzeń, tym mniejsze uszkodzenia pojawią się w całym układzie. Lepiej te pieniądze przeznaczyć na kolację z ukochaną, prawda?

Za tłumienie drgań przenoszonych na nadwozie przede wszystkim odpowiadają amortyzatory. Nie jest to jednak ich jedyne zadanie. Odpowiadają też za szereg innych czynników, których na pierwszy rzut oka nie widać, choć wpływają na nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy. Sprawne amortyzatory zapewniają prawidłowy kontakt kół z nawierzchnią, co wpływa na skuteczność siły napędu, hamowania i kierowania pojazdem. Zbyt niskie tłumienie amortyzatorów niekorzystnie wpływa na komfort jazdy i stan naszego kręgosłupa. Z drugiej strony, zbyt silne tłumienie obniża przyczepność kół. Nowoczesne amortyzatory skonstruowane są w taki sposób, aby zachować kompromis pomiędzy komfortem i przyczepnością.

Jakie są skutki uszkodzonego zawieszenia?

Możemy śmiało stwierdzić, że bezpieczny kierowca to świadomy kierowca. Przede wszystkim świadomy zagrożeń i konsekwencji jazdy z niesprawnym układem zawieszenia. Wyobraź sobie, że tylko jeden amortyzator wykazujący 50% zużycia, przy prędkości 50 km/godz. zwiększa drogę hamowania samochodu o 2 metry. Wszyscy wiemy, jaki jest stan dróg w Polsce: co chwilę trafiamy na dziury, wyrwy, łaty oraz inne „niespodzianki”. Brak odpowiedniego tłumienia negatywnie wpływa na pracę systemu ABS. Nieprawidłowe tłumienie drgań koła może zostać odczytane przez sterownik ABS jako brak przyczepności, a co za tym idzie, ograniczana jest intensywność pracy hamulca. W takiej sytuacji, nie pomogą Ci nawet najlepsze opony!

Jak rozpoznać uszkodzone zawieszenie? Między innymi poprzez wydłużoną drogę hamowania, nienaturalnie podskakujące koła, wibracje układu kierowniczego, kołysanie karoserii, dobijanie zawieszenia, stukanie i pukanie, gwałtowną zmianę toru jazdy przy bocznym podmuchu wiatru, nierówne zużycie opon, wycieki oleju na amortyzatorze. Jest tego sporo, prawda? Długa lista objawów i zagrożeń powinna dać do myślenia każdemu, kto uważa, że można bezpiecznie jeździć z wybitymi amortyzatorami. W sytuacji kryzysowej samochód z uszkodzonym zawieszeniem może się zachowywać nieprzewidywalnie.

Eksperci radzą wymieniać amortyzatory co 80 do 100 tys. kilometrów. Raz do roku lub co 20 tys. kilometrów warto kontrolować ich stan, co może pomóc w przedłużeniu żywotności zawieszenia. Opole już poznało się na wysokiej jakości przeglądów i serwisów przeprowadzonych przez Bus-Service Euromaster. Pamiętaj, możesz nas odwiedzić również w przypadku, gdy niezbędny jest serwis opon w Twoim samochodzie.