Blog

diagnostyka komputerowa Twojego samochodu

Jest wielu kierowców, którzy są przeciwnikami wszechobecnej elektroniki w samochodach. Uważają, że im mniej elementów elektronicznych, tym mniejsze ryzyko usterki. Na problem należy jednak spojrzeć z szerszej perspektywy – jeśli już dojdzie do awarii, to najważniejsza jest szybka diagnoza i usunięcie źródła nieprawidłowej pracy samochodu.

Diagnostyka komputerowa

Samochód przypomina wielki organizm, w którym równolegle pracuje wiele układów. Niestety, z czasem może dojść do awarii wpływającej na jego funkcjonowanie. Jeśli idziemy do lekarza, to liczymy na szybkie rozpoznanie choroby i odpowiednie leczenie. Podobna sytuacja ma miejsce gdy odwiedzamy serwis samochodowy. Liczymy na szybką diagnozę i naprawę usterki, ponieważ nieprawidłowe działanie tylko jednego elementu samochodu może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie pozostałych podzespołów. Bagatelizowanie niepokojących objawów może się skończyć kosztownym remontem silnika. Lepiej tego uniknąć.

Od wielu lat samochody wyposażone są w niewielkie komputery i specjalne złącza OBD. Komputer nadzoruje pracę układów samochodu oraz zapisuje na bieżąco wszelkie usterki. Diagnostyka polega na podłączeniu specjalistycznego komputera do … komputera w samochodzie. Następnie diagnosta odczytuje wszystkie bieżące parametry silnika oraz zapisane w pamięci błędy. We współczesnych samochodach diagnostyka komputerowa pozwala na zdiagnozowanie niemalże wszystkich usterek, począwszy od sterowania silnika, przez klimatyzację, aż po ABS, ESR i inne systemy bezpieczeństwa. Doświadczony mechanik od razu rozpozna źródło usterki, co jest zdecydowanie szybsze niż sprawdzanie z osobna każdego elementu na podnośniku.

 

Diagnostyka przed zakupem samochodu używanego

Handlarze samochodów nieraz wykazują się ogromną kreatywnością. Niestety, swoje zdolności często wykorzystują do oszukania klientów. Przed zakupem warto sprawdzić upragniony samochód w niezależnym serwisie, jak na przykład Bus-Service Euromaster w Opolu. Diagnostyka komputerowa pozwala ujawnić wiele ukrytych wad: zatajone błędy, cofnięty przebieg, a nawet stan poduszek powietrznych. Zdarza się, że handlarze wyciągają żarówki z deski rozdzielczej aby zamaskować migający błąd poduszek powietrznych! Nieświadomy klient kupuje samochód z przekonaniem, że wszystkie układy działają poprawnie. Nie warto oszczędzać na diagnostyce komputerowej, ponieważ kupno zaniedbanego samochodu zwykle kończy się ciągłym pasmem wydatków.