Blog

 

wymiana klocków hamulcowych

Bezpieczeństwo to najważniejszy czynnik na drodze. Każdy kierowca odpowiada nie tylko za siebie, swoją rodzinę i znajomych, ale też innych uczestników ruchu. Dlatego prawidłowo działające hamulce to gwarancja bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że niezależnie od stylu jazdy i trasy, jaką pokonujemy codziennie, układ hamulcowy wymaga szczególnej opieki. Jeżeli rozpoznasz sygnały do wymiany klocków hamulcowych w swoim aucie, jak najszybciej zgłoś się do mechanika.

Wymiana klocków hamulcowych

Za ile kilometrów?

Ile razy słyszałeś informację od mechanika, by za 4 tys. kilometrów wymienić klocki hamulcowe? Taka informacja jest bardzo ważna, gdyż pozwala na zaplanowanie odpowiednio wcześniej wizyty w warsztacie. Ocena mechanika jest mocno przybliżona. Natomiast od skuteczności układu hamulcowego zależy zdrowie, a nawet życie osób podróżujących, innych użytkowników dróg oraz pieszych. Świadomość kierowców w tych kwestiach jest bardzo niska. Dlatego w razie problemów wielu właścicieli powinno oddać auto od razu do sprawdzonego serwisu. Nawet mniej agresywna jazda nie wydłuży terminu na wymianę klocków samochodowych. Nie przestaniemy przecież hamować na czerwonym świetle. Montaż nowych klocków może być kosztowny, dlatego wcześniejsza informacja da nam możliwość prawidłowego zaplanowania budżetu.

Niepokojące sygnały

Najbardziej oczywistym objawem zużycia klocków hamulcowych jest wydłużenie drogi hamowania. Jeżeli coś takiego spotyka nasz samochód, od razu należy zgłosić się do serwisu. Kolejną oznaką jest pogorszenie tempa przyspieszenia. Wolniejsze niż zwykle przyspieszanie oznacza, że hamulce są cały czas zaciśnięte. Dodatkowo nagrzewająca się felga koła i zapach spalenizny wydobywający się z kół świadczą o koniecznej wizycie u mechanika. Jazda z zepsutymi klockami jest bardzo niebezpieczna i drastycznie zmniejsza żywotność układu hamulcowego. Piszczenie, odgłosy tarcia, jakie zaczynają występować podczas hamowania czy jazdy, są kolejnym znakiem do wymiany klocków samochodowych. Nie wolno zwlekać z naprawą, inaczej można zniszczyć całkowicie tarcze i spowodować kolizję. Ostatnim sygnałem zużytych klocków są odczuwalne wibracje w kierownicy. Może to również oznaczać uszkodzenie mechaniczne tarczy.