Blog

napełnianie klimatyzacji

Klimatyzacja w samochodzie służy do chłodzenia podczas upałów oraz osuszania powietrza w wilgotne dni. Dzięki temu kierowca może dłużej zachować koncentrację i komfort, skupiając się na bezpiecznym prowadzeniu auta. Nie używana klimatyzacja zostaje poddana procesom starzeniowym gumowych elementów układu. Powstałe nieszczelności układu i ubytki czynnika chłodniczego należy jak najszybciej naprawić oraz napełnić w odpowiednim serwisie.

Układ klimatyzacyjny

Układ klimatyzacyjny musi mieć odpowiednią ilość czynnika roboczego, aby mógł efektownie działać. Czynnikami chłodzącymi są specjalne środki smarne i konserwujące, które zmniejszają się w miarę działania klimatyzacji. Na skutek drobnych nieszczelności w przewodach, kompresorze, chłodnicy bądź parowniku układ przestaje działać prawidłowo. Jest to niebezpieczne dla sprężarki klimatyzacji, gdyż pracuje bez odpowiedniego smarowania olejem. Proces napełniania klimatyzacji samochodowej jest rozszerzony o sprawdzenie szczelności przewodów. Dopiero po tym można uzupełnić czynnik roboczy do wymaganej ilości przez producenta. Taką informację można znaleźć na tabliczce znamionowej kompresora lub na naklejce informacyjnej w komorze silnika samochodu.

Raz w roku?

Napełnianie klimatyzacji samochodowej należy wykonywać raz w roku podczas kompleksowego przeglądu. Warto pamiętać, by klimatyzacji używać nie tylko latem, ale również zimą. Wówczas zapobiegniemy starzeniu się układu i ewentualnym uszkodzeniom. Cały proces jest wykonywany w stacjach obsługi klimatyzacji i jest w pełni automatyczny. Trwa około godziny - od chwili podłączenia stacji do układu klimatyzacji poprzez specjalne zawory. Warto dbać o regularną kontrolę czynników roboczych, gdyż zapobiega to również parceniu uszczelek w przewodach klimatyzacji. Dzięki temu układ klimatyzacji nie będzie rozszczelniony i zapewni komfort w upalne dni. Napełnianie klimatyzacji przeważnie wykonuje się po zimie, przed sezonem letnim w profesjonalnym serwisie.