Blog

pęknięta szyba

Kiedy na szybie powstają niewielkie pęknięcia lub odpryski, można je usunąć u mechanika. Jest to o wiele tańsze rozwiązanie niż wymiana całej szyby. Poza tym miejsce pęknięcia, tzw. oczko, wypełnia się bardzo szybko zanieczyszczeniami. Każde uszkodzenie szyby utrudnia kierowcy prowadzenie auta. W słoneczne dni odprysk może go oślepić, co jest bardzo niebezpieczne. Dlatego nie należy zwlekać z naprawą.

Uszkodzenia szyb

Tylna i boczne szyby w samochodzie zazwyczaj nie ulegają uszkodzeniom. Najbardziej narażona na pęknięcia czy rysy jest przednia szyba. Główną przyczyną jest obijanie jej przez kamyki i śmieci, które są na drodze. Ponadto oddziałują na nią największe siły, gdyż odpowiada za 30% wytrzymałości konstrukcyjnej auta. Dlatego na gładkiej powierzchni mogą pojawiać się pajączki, gwiazdki, rysy czy półksiężyce. Naprawa przedniej szyby jest bardzo istotna. W 95-100% poprawia się widoczność i estetyka, a także zabezpiecza się miejsce uszkodzenia przed dalszym pękaniem. Wszystkie naprawy szyb samochodowych muszą zagwarantować pierwotną wytrzymałość szyby. W innym przypadku działanie poduszki powietrznej, które jest zależne od stanu czołowej szyby, może być nieprawidłowe. Najlepiej uzyskać pisemną gwarancję na taką usługę.

Klejenie czy wymiana szyby

Profesjonalne warsztaty oferują usunięcie ubytków tak, by nie wymieniać całej szyby. Jednak muszą być spełnione pewne warunki. Uszkodzenie nie powinno być za stare i znajdować się w bezpośrednim polu widzenia kierowcy. Naprawy można się podjąć tylko w przypadku odprysków o średnicy nie większej niż 5-20 mm, a pęknięć nie dłuższych niż 5-20 cm. Należy wiedzieć, że odpryski usuwa się tylko po zewnętrznej stronie szyby. Wymiana szyby na nową następuje, kiedy pęknięcie kończy się na krawędzi lub pod uszczelką. Fachowcy nie podejmują się regeneracji zniszczonych i porysowanych powierzchni, mających wiele uszkodzeń. Klejenie szyby polega na wypełnieniu ubytków żywicą syntetyczną, a następnie utwardzeniu i wypolerowaniu. Trwa to około godziny i jest znacznie tańsze niż zakup nowej szyby.