Blog

wyważanie kół

Chyba każdy kierowca słyszał o tym, że wyważanie kół raz w sezonie jest konieczne, jednak niewielu z nich wie, o co tak naprawdę w nim chodzi. Poprawnie wyważone koła wpływają nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale także na równomiernie zużywanie się opon. Co warto wiedzieć o tej czynności? Sprawdźmy.

Kilka słów o kole…

Podczas produkcji opon i felg każda firma stara się zrobić je tak, by masy wokół ich osi obrotu były rozłożone równomiernie. Jednak otrzymanie idealnych opon nie zawsze się udaje i może okazać się, że nawet nowe koła trzeba wyważyć. Wyważanie kół polega na montażu ciężarków w odpowiednich miejscach, by koła toczyły się równomiernie na całej powierzchni.

Przyczyny

Przyczyn niewyważenia kół może być wiele. Mogą to być wyżej wspomniane wady produkcyjne, jednak koła mogą uszkodzić też podczas codziennego użytkowania. Wystarczy wjechać w sporą dziurę lub wysoki krawężnik, by uszkodzić obręcz. Do złego wyważenia kół przykładają się też zużyte amortyzatory i niewyrównoważone bębny lub tarcze hamulcowe. Przyczyną problemu może być też nieprawidłowe ułożenie opony i felgi względem siebie.

Skutki

Jazda ze źle wyważonymi kołami jest niekomfortowa i niebezpieczna. Kierowca wyczuwa wyraźne pogorszenie trakcji i sterowności auta. Samochód ma dłuższą drogę hamowania. Opony zużywają się szybciej i nierównomiernie. Szybciej zużywają się też części zawieszenia i układu kierowniczego: amortyzatory, łożyska i drążki kierownicze.

Kiedy wybrać się na wyważanie?

Źle wyważone koła dają o sobie znać. Jeśli podczas szybszej jazdy odczuwamy drgania kierownicy,  a nawet karoserii, należy wybrać się do warsztatu i sprawdzić wyważenie kół. Dobrym nawykiem jest sprawdzanie wyważenia kół przy każdej zmianie opon z zimowych na letnie i odwrotnie. Dobrym pomysłem jest też sprawdzanie wyważenia (i jego ewentualna korekta) co 5tys kilometrów. Źle wyważone koła szumią w charakterystyczny sposób. Jeśli podczas jazdy usłyszymy więc podejrzany szum, warto sprawdzić czy koła są odpowiednio wyważone.