Blog

 wymiana oleju

Olej samochodowy ma bardzo duży wpływ na bezawaryjną pracę silnika. Powinien on być regularnie wymieniany, by wydłużyć żywotność mechanizmu. Zawsze warto stawiać na oleje znanych marek, które cieszą się dobrą opinią. Olej ma za zadanie nie tylko smarowanie poszczególnych ruchomych elementów silnika, ale też jego chłodzenie.

Kiedy wymieniać olej?

O wymianie oleju mówi się wiele. Jedni kierowcy twierdzą, że powinno się go wymieniać co 15-20 tys. km, inni uważają, że należy trzymać się zaleceń podanych przez producenta samochodu, jeszcze inni są przekonani, że olej powinno się wymieniać raz do roku. Jaka jest prawda? Wymiana oleju powinna mieć miejsce zawsze wtedy, gdy samochód tego potrzebuje. Auto użytkowane na długich trasach jest „zdrowsze”, gdyż olej ma czas nagrzać się odpowiednio i silnik pracuje poprawnie. Dlatego w tak używanych autach olej można wymieniać co 20 tys. km. Samochody, którymi przejeżdża się często krótkie odcinki, jeżdżą na zimnym oleju. W ich przypadku przebieg pomiędzy wymianami należy skrócić do 15-17 tys. km. W tym trybie powinno się też zmieniać olej w autach sportowych i terenowych. Jeśli z jakiegoś powodu nie udaje nam się dopilnować terminu wymiany zgodnego z przebiegiem samochodu, olej powinien być wymieniany co najmniej raz do roku.

Na co uważać podczas jazdy?

 

Aby nasze auto służyło nam bezawaryjnie, unikajmy dynamicznej jazdy, zwłaszcza gdy olej nie zdąży się rozgrzać. Brawurowe prowadzenie samochodu powoduje szybsze zużycie oleju. Olej należy uzupełnić bezwzględnie wtedy, gdy zapali się kontrolka ostrzegawcza w aucie. Wymiany oleju warto dokonać też po niektórych awariach, przykładem mogą tu być awaria uszczelki pod głowicą i przegrzanie oleju. Dobrym nawykiem jest też wymiana oleju i filtrów, gdy kupujemy używany samochód. Wielu mechaników doradza także wymianę oleju w nowych samochodach po przejechaniu 5-10 tys. km. Świeży olej ma dobry wpływ na fabrycznie nowy silnik, który dopiero zaczyna się docierać.