Blog


LPG 

 

Instalacja gazowa, jak każdy inny podzespół w samochodzie, powinna być regularnie serwisowana. Najlepiej jest robić to po zakończeniu sezonu zimowego, gdyż to właśnie wtedy warunki eksploatowania pojazdów są najcięższe. Mrozy, opady i skoki temperatur sprawiają, że niektóre elementy instalacji mogą się rozregulować lub zniszczyć. Jak wygląda serwis instalacji LPG?

Instalacja LPG

Filtry

Bardzo ważne jest sprawdzenie stanu, a jeśli to konieczne – wymiana filtrów, oczyszczenie ich obudowy i wymiana uszczelniaczy. Zadaniem filtrów jest wychwytywanie zanieczyszczeń, które znajdują się w paliwie LPG. Nie można dopuścić, by zanieczyszczone paliwo dostało się do komory spalania.

Reduktor

Wszystkie instalacje LPG wyposażone są w reduktor. Odpowiada on za obniżenie ciśnienia gazu i jego zamianę ze stanu ciekłego w gazowy. W starszych typach instalacji w razie potrzeby najlepiej wymienić go na nowy. Przy nowszych typach warto dowiedzieć się, czy da się go naprawić, gdyż nowy reduktor może kosztować kilkaset złotych. Reduktor powinno się wymieniać co ok. 100 000 - 150 000 przejechanych kilometrów.

Elektroniczny sterownik

W nowszych instalacjach LPG zamontowany jest elektroniczny sterownik, który odpowiada za dozowanie ilości gazu dopływającego do cylindrów. Powinien on jednak być rzetelnie skalibrowany. Raz w roku warto sprawdzić, czy zachował poprawne ustawienia.

Gumowe węże

Gumowe węże z czasem parcieją. Te, które wydają się być uszkodzone lub nieszczelne, należy wymienić.

Zbiornik

Kierowca jeżdżący autem z instalacją LPG musi pamiętać o tym, że zbiornik autogazu powinien przejść ponowną legalizację po 10 latach użytkowania. Jeśli podczas badania okaże się, że jest on w złym stanie, butlę trzeba będzie wymienić na nową.

Wtryskiwacze i popychacze zaworów

Warto sprawdzić też wtryskiwacze i popychacze zaworów. Źle ustawiony sterownik dozowania wtryskiwanego gazu może przyczynić się do wypalania gniazd zaworowych.

[/pb_text][/pb_column][/pb_row]