Blog

skrzynia biegów

Żywotność sprzęgła w samochodzie przewidziana jest na oko 60 000 – 100 000 km. Mechanicy zalecają zawsze wymianę całego kompletu sprzęgła, a nie jego pojedynczych części, gdyż każdy jego element może ulec awarii (tarcza, docisk, łożysko wyciskowe czy wysprzęglik hydrauliczny).

Wymiana sprzęgła

Często sygnałami dającymi znać o nadchodzącej awarii jest ślizganie się sprzęgła, wkręcanie się silnika na wysokie obroty (lecz bez przełożenia na prędkość samochodu) i problemy ze zmianą biegów. Jazda z uszkodzonym sprzęgłem może skutkować zniszczeniem koła zamachowego i tłumika drgań skrętnych.

Do czego służy i jak działa sprzęgło?

Sprzęgło w samochodzie służy do rozłączania lub podłączania napędu między skrzynią biegów a silnikiem. Dzięki niemu możliwe jest płynne ruszenie samochodem, zmiana biegów oraz całkowite zatrzymanie się bez potrzeby wyłączenia silnika. W sprzęgle znajduje się tarcza cierna, która jest dociskana tarczą dociskową do koła zamachowego silnika. Tarcza sprzęgła osadzona na wałku sprzęgłowym skrzyni biegów, jest sterowana łożyskiem oporowym. Jak wiemy, kierowca powoduje jego ruch, dociskając lub puszczając pedał sprzęgła.

Jakie są objawy zużycia sprzęgła?

Sprzęgło zużywa się inaczej w zależności od modelu samochodu, ale też umiejętności kierowcy. Skąd mamy wiedzieć, że w niedługim czasie czeka nas wymiana sprzęgła? Zużyte sprzęgło daje o sobie znać na kilka sposobów. Jednym z objawów może być brak przyspieszenia  pojazdu przy zwiększanej prędkości obrotowej silnika oraz „twardniejący” pedał sprzęgła. Pierwszy objaw powoduje ślizganie się sprzęgła, drugi — zużycie powierzchni styku sprężyny talerzowej z łożyskiem oporowym. Sprzęgło może wydawać też charakterystyczny nieprzyjemny zapach, jeśli zużyje się okładzina tarczy. Zaniepokoić nas też powinien szum dochodzący z okolic skrzyni biegów, który może świadczyć o uszkodzeniu łożyska. Innymi objawami są wysoko biorące sprzęgło, szarpanie podczas ruszania i problemy z wrzuceniem biegu, szczególnie pierwszego i wstecznego.