Blog

lupa i auta

Każdy chciałby, żeby jego samochód służył bezawaryjnie przez wiele lat. Niestety materiały konstrukcyjne naszych aut czasem zawodzą. Związane jest to z ich naturalną eksploatacją. Aby zapobiec  kosztownym naprawom całych podzespołów, warto wcześniej zadbać o okresowe przeglądy, podczas których profesjonalni mechanicy mogą wyłapać drobne usterki i naprawić je niewielkim nakładem finansowym zanim dojdzie do większych awarii skutkujących okresowym wyłączeniem pojazdu z użytku na czas naprawy. Jak często należy jednak wspomniane przeglądy wykonywać?

Przegląd okresowy samochodu

Po pierwsze warto zauważyć, że przegląd nie jest równoznaczny z badaniem technicznym. Pojęcia te mylone są dość często. Śpieszymy więc z wyjaśnieniem. Badanie techniczne to coroczna kontrola sprawności pojazdu celem dopuszczenia go do ruchu. Natomiast okresowy przegląd wykonywany jest dobrowolnie we własnym zakresie, według zaleceń producenta i obejmuje wymianę części oraz płynów eksploatacyjnych.

Przegląd obejmuje wymianę oleju Opole, filtrów powietrza, płynu chłodniczego i hamulcowego, wymianę świec, sprawdzenie układów hamulcowego, kierowniczego, wdechowego, rozrządu, diagnostykę komputerową i sprawdzenie prawidłowego ciśnienia w oponach. W zależności od warsztatu zakres czynności może się nieco różnić. Warto więc przed badaniem dowiedzieć się co wchodzi w zakres badania samochodu.

A więc kiedy zrobić przegląd okresowy?                           

 

Przegląd techniczny wykonujemy raz do roku lub co 15 tys kilometrów. Jest to szacowany czas zużycia oleju silnikowego. Potem traci on swoje właściwości i może wpływać na szybszą eksploatację silnika. Generalny przegląd samochodu wykonuje się zgodnie z zaleceniami zawartymi w książce serwisowej danego modelu. Dbałość o przeglądy stanowi podstawę długotrwałego bezawaryjnego użytkowania auta, podnosi to również jego wartość rynkową. Warto wykonywać przeglądy dla własnego poczucia komfortu i bezpieczeństwa.