Nasze usługi

serwis zawieszenia w samochodzie

Sprawne zawieszenie odpowiada za stabilność pojazdu i zapewnia nie tylko komfort jazdy, ale także bezpieczeństwo jego użytkowników. Poluzowane i zużyte sworznie, drążki, wahacze, przeguby oraz niesprawne amortyzatory wpływają także negatywnie na żywotność opon i innych elementów układu zawieszenia.

Zawieszenie samochodowe, a amortyzatory

Główną rolą amortyzatorów jest tłumienie drgań przenoszonych na nadwozie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że są też one odpowiedzialne za szereg innych czynników, wywierających wpływ na nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jeżeli koła wskutek drgań, nierówności lub wychyleń są odrywane od powierzchni drogi, przenoszą mniej efektywnie siły napędu, hamowania i kierowania pojazdem. Z tego powodu w zawieszeniach samochodowych wykorzystywane są amortyzatory zapewniające właściwy kontakt kół z nawierzchnią. Za słabe tłumienie wpływa negatywnie z punktu widzenia komfortu i zdrowia. Zbyt silne tłumienie jest niekorzystne pod względem przyczepności. Współczesne amortyzatory są zbudowane tak, aby pogodzić wymagania komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy.

Przy prędkości 50 km/h już jeden zużyty w połowie amortyzator w wyraźny sposób wydłuża drogę hamowania o całe 2 metry. Amortyzatory mają też pośredni wpływ na pracę systemu ABS. W sytuacji, gdy amortyzator traci sprężystość i nie tłumi odpowiednio drgań koła, sterownik ABS odczytuje to jako brak przyczepności i ogranicza intensywność pracy hamulca. Wtedy bezużyteczne okażą się nawet najlepsze opony.

Oznaki zużycia amortyzatorów

Do oznak zużycia amortyzatorów można zaliczyć m.in. wydłużoną drogę hamowania, podskakujące koła, wibrujący układ kierowniczy, kołyszącą się karoserię, dobijanie zawieszenia, brak odporności na boczne podmuchy wiatru, nierówne zużycie opon, olej na amortyzatorze i szybkie zużycie elementów układu kierowniczego.

Eksperci radzą wymieniać amortyzatory co 80 do 100 tys. kilometrów. Raz do roku lub co 20 tys. kilometrów warto kontrolować ich stan, co może pomóc w przedłużeniu żywotności zawieszenia. Opole już poznało się na wysokiej jakości przeglądów i serwisów przeprowadzonych przez Bus-Service Euromaster. Pamiętaj, możesz nas odwiedzić również w przypadku, gdy niezbędny jest serwis opon w Twoim samochodzie.